Sağlık

Trakya Üniversitesi’nde 100’den fazla hastanın kalp aort kapağı değişimi “TAVI” yoluyla yapıldı

2 Mins read

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde kapalı kalp aort kapağı değişim prosedürü “TAVI” ile tedavi edilen hasta sayısı 100’ü geçti.

Türkiye‘de yaşlı nüfusta sıkça görülen kalp kapağı hastalığı, gelişen teknoloji ve uzman tabiplerin başarılı çalışmalarıyla açık ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebiliyor.

Kardiyoloji alanında son periyotlarda öncü çalışmalar yapan TÜ Kardiyoloji Ana Bilim Kolu öğretim üyeleri, büyük kısmı son bir yılda olmak üzere 100’den fazla kapalı kalp kapağı değişimi operasyonu gerçekleştirdi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Doç. Dr. Servet Altay, AA muhabirine, “TAVI” sistemiyle hastanın kasığından girilerek aort kapağının değiştirildiğini, bilhassa yaşlı hastalarda karşılaşılan açık kalp ameliyatlarındaki risklerin ortadan kalktığını söyledi.

Yaşlanma arttıkça kalp kapağındaki kireçlenmenin arttığını ve hastaların ameliyata gereksinim duyduğunu belirten Doç. Dr. Altay, şunları kaydetti:

“Bu hastalığın maalesef ilaçla tedavisi yok. Zira mekanik olarak kapak daralmış durumda. Klasik olarak göğüs kafesi açılarak kapağın metal bir kapakla değişimini sağlayıp tedavi ediyorduk. Lakin hastalar yaşlı olduğu için vefatlar yaşanabiliyor farklı komplikasyonlar olabiliyordu. Son devirde edindiğimiz deneyimle riskli hastalarda kapalı metotla operasyonu yapıyoruz. Hastayı büsbütün uyutmuyoruz. Kasıktan bir iğneyle girip oradan bir açıklıkla yararlanarak kapağı değiştiriyoruz. Son bir yılda 50 civarı olmak üzere 100’den fazla operasyonu gerçekleştirdik.”

İyileşme müddetini kısaltıyor

Dr. Öğretim Üyesi Uğur Özkan ise kapalı usulle hastaların hem operasyonlarının hem de güzelleşme ve taburcu olma müddetlerinin çok kısaldığını tabir etti.

Hastalara biyoprotez kapak takıldığını ve operasyon sonrası ağır kan sulandırıcılar kullanılmasının önüne geçildiğini vurgulayan Özkan, “O yüzden kanama riski olan hasta kümesi için de bir avantaj. Son bir yıl içinde kliniğimiz bünyesinde 50’den fazla hadiseyi devirdik. Bunlardan dört tanesi bilhassa genel durumu kötüleştiği için şok tablosuna gece saatlerinde aldık. Bunları da muvaffakiyetle tedavi ettik. Bu istikametiyle aslında acil kaidelerde planlı olmayan olay olarak yapan ender merkezlerden biriyiz.” diye konuştu.

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir