Sağlık

Türk doktorları sayesinde titanyum meçlerle hayata tutundu

3 Mins read

Türk tabipleri sayesinde titanyum meçlerle hayata tutundu

İSTANBUL – 17 yaşında bir trafik kazası sonucu kafatasının yarısını kaybeden Gürcistanlı genç kız geçirmiş olduğu birçok ameliyattan sonra kendini Türk tabiplerine emanet etti. İleri teknolojilerle birlikte yepyeni boyutlarda yapılan baş şekillendirme ameliyatı sonrası rehabilitasyon süreci devam edecek olan genç kız ve ailesi artık daha umutlu.

Genç kıza beynindeki hasardan ötürü rehabilitasyon dayanağı verileceğini de belirten Op. Dr. Selçuk Gözcü, hastanın hem yürümesi hem konuşması hem de temel aktivitelerine devam edebilmesi için ise fizik tedavisinin başlayacağını söyledi.

Yaşanan bir trafik kazası sonrası hayata tutunma umudu ile geldi

Hastanın Türkiye’ye gelmeden evvel geçirdiği ameliyatlar sebebiyle kafatasında hasarlar meydana geldiğini belirten Gözcü, “Hastanın geçirdiği trafik kazası sonrası baş kemiklerinin kırılması, beyin kanaması üzere problemler hasebiyle uzun bir ağır bakım periyodu oluşmuş. Bu periyotta tekraren ameliyat edilmiş. Hasta rehabilitasyon periyodunda kafayı yine şekillendirme ameliyatı talebi ile bize başvurdu. Davet göndermemiz sonucunda geldiğinde tetkikler ve değerlendirmelerde bulunduk. Genç kızın kafatası kemiğinin hem kaza hem de ameliyatlar sırasında kırılma ya da çıkarılması sonucunda kafatası kubbesinin çabucak hemen yarısının olmadığını gördük. Sonrasında da hastamızı ameliyata aldık ve başarılı bir operasyon geçirdi” dedi.

Rehabilitasyon ve fizik tedavi süreci başladı

“Eski kafatasına çok yakın bir biçimde yeni bir kafatası inşa ederek hastanın hem imajını hem de toplumsal hayattaki tekrar memnun olma sürecini başlatmış olduk” diyen Op. Dr. Selçuk Gözcü, “Hastamızın bundan sonraki süreçlerde beyindeki hasardan ötürü kesinlikle rehabilitasyon periyodu devam edecek. Bunlarla ilgili olarak hem yürümesi hem konuşması hem de temel aktivitelerine devam edebilmesi için fizik tedavi ile birlikte rehabilitasyon sürecine yük vereceğiz” diye konuştu.

“Sağlığını koruyarak, toplumsal hayata karışabilecek”

Kafayı tekrar şekillendirmek için teknolojinin epeyce geliştiğini aktaran Gözcü, hastanelerinde de teknolojinin ileri imkanlarını en üst seviyede kullandıklarını belirterek, ameliyatta genç kıza uygulanan prosedürle ilgili şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Hastaya titanyum meçlerle birlikte başın, kalvaryumun yine şekillendirmesini sağlayacak bir ameliyat yaptık. Bu ameliyat altyapıları artık bilgisayarlı ortamlarda üç boyutlu sistemlerde de çok rahat bir biçimde yapılabiliyor. Burada kıymetli olan karar verirken, hastanın o anki kendi defekti, bundan sonraki beklentileri. Değerli olan birebir toplumsal hayata karışabilen ve kendi sıhhatini koruyacak bir sistemin yapılmasıydı.”

“Hastanın işlevsel kayıpları rehabilitasyon tedavisiyle geri gelebilir”

Ameliyat mühletinin ortalama 2-3 saat sürdüğünü kaydeden Gözcü, “Ameliyat sonrası hastamızı bir gün boyunca ağır bakımda takip ettik. Sonrasında da olağan servise aldık. Bundan sonrasında ise fizik tedavi süreci başlayacak. Hakikaten genç kızın beynindeki hasardan ötürü konuşma, yemek yeme üzere kimi işlevsel kayıpları var. Hastanın ileriki vakitlerde kıymetli olan bütün işlevlerinin geri gelebilme süreci rehabilitasyon süreci ile olacak. İnsanlara yine bir hayat gücü ve umut vermek bizim için de çok memnunluk verici” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

“En değerli ameliyat için buraya geldik”

Kızının başarılı ameliyatı münasebetiyle memnunluklarını tabir eden anne Nadiya Kaftaradze ise tüm hastane takımına teşekkürlerini ileterek şöyle konuştu:

“Kızım otomobil kazası sonucu kapalı beyin travması geçirdiği için hastaneye kaldırıldı. Çok fazla ameliyat geçirmek durumunda kaldı. Anevrizması patlamış ve kalp krizi geçirmişti. 3,5 sene Gürcistan’da tabipler müdahale etti lakin en kıymetli ameliyatı yapamadıkları için buraya geldik. Kızımın ameliyatı da çok başarılı geçti hatta çabucak sonraki günü olağan servise bile alındı. Bu yüzden öncelikle Selçuk Beyefendi ve tüm hastane işçisine çok çok teşekkür ederiz” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir