Spor

Türk futbolunda ihtilal üzere karar! Harika Lig’de yabancı hakem periyodu başlıyor

2 Mins read

Saha içi ve VAR hakemlerini birbirinden ayıran Türkiye Futbol Federasyonu, 2022-2023 döneminde gerek görülmesi halinde UEFA’ya bağlı ülkelerdeki Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) sertifikasına sahip hakemlerden faydalanılacağını açıkladı.

YABANCI HAKEMLER VAZİFE YAPABİLECEK

TFF’den yapılan açıklamada, idare şurasının, hakem ve gözlemcilerin ulusal ve milletlerarası rekabette daha âlâ düzeylere ulaşması hedefiyle yeni kararlar aldığı belirtilerek, “2022-2023 dönemi ile birlikte, saha ve Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) takımları ayrılacaktır. Bu kapsamda VAR takımları, geçtiğimiz yıllardan bu yana devam eden VAR eğitimleriyle kazanılan IFAB sertifikasına sahip hakemlerden oluşturulacaktır. Süregelen VAR sertifikası programları tamamlanıp, hakemler kâfi tecrübeyi kazanıncaya kadar ve gerek görülmesi halinde, UEFA’ya bağlı ülkelerdeki VAR sertifikasına sahip hakemlerden faydalanılacaktır.” tabirlerine yer verildi.

HAKEM ATAMA SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK

Hakem atama sisteminde de değişikliğe gidileceğinin duyurulduğu açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kamuoyunda sıklıkla bahsedilen ve İspanya ile Belçika’da kullanılan son teknolojiler de incelendikten sonra, TFF’ye ilişkin mevcut Futbol İdare Sistemi (FYS) yazılımı geliştirilerek bu dönemde birinci kez yeni jenerasyon teknolojinin kullanılacağı Hakem Atama Sistemi’ne geçilecektir. Gözlemci atamalarında da hakemlik ve gözlemcilik yapısına ait çalışmalar kapsamında yararlanılacak olan yeni kuşak teknoloji temeli ile desteklenmiş atama sistemi uygulanacak ve yine düzenlenen kriterlerle oluşturulan sayısal gözlemci raporu kullanılacaktır. Spor Toto Üstün Lig’de, stadyumda misyonlu gözlemci dışında, ikinci bir gözlemci birinci kere oluşturulacak Özel Gözlemci Odası’nda tek başına misyon yapacak ve böylelikle karşılaşmalarda ikinci gözlemci raporu düzenlenecektir. Gözlemci raporları, UEFA Hakem Konvansiyonu gereği olarak kaydedilecek, saklanacak ve rastgele bir biçimde paylaşılmayacaktır.”

YABANCI HAKEM EĞİTMENİ İLE MUTABAKAT KARARI ALINDI

Çalışmaları süren yeni hakem ve gözlemci klasman takımlarının, Dünya Kupası nedeniyle Üstün Lig’e verilecek ortada oluşturulacağı, o güne kadar mevcut hakem ve gözlemci takımlarıyla devam edileceği aktarıldı. Yeni dönem için memleketler arası tecrübesi olan yabancı bir hakem eğitmeni ile muahede kararının da alındığının belirtildiği açıklamada, şunlar söz edildi:

“UEFA ile koordine olarak, Avrupa’nın kıymetli ligleriyle hakem değişim programı çalışmaları başlatılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda Spor Toto Harika Lig’de misyon alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerimizin çalışma yapılacak Avrupa’nın kıymetli liglerinde misyon alması, bununla birlikte yeniden çalışma yapılacak Avrupa liglerinde vazife alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerin de birebir biçimde karşılıklılık aslıyla vazife alması kararlaştırılmıştır.”

Benzer İçerikler
Spor

Alanyaspor'dan Fatih Karagümrük'e farklı tarife! Pirlo birinci maçında yıkımı yaşadı

1 Mins read
Fatih Karagümrük ile Alanyaspor, Üstün Lig’in birinci haftasında Atatürk Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya geldi. Çabayı Akdeniz takımı 4-2 …
Spor

Adana Demirspor lige fırtına üzere başladı! Giresun deplasmanında 3 puanı 3 golle aldılar

1 Mins read
Giresunspor ile Adana Demirspor, Harika Lig’in birinci haftasında Çotanak Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. 5 golün atıldığı çabayı konuk grup …
Spor

Kayserispor'dan Barcelona'ya transfer olan Emre Demir attığı gollerle mest etti

1 Mins read
Barcelona B forması giyen Türk yıldız, performansıyla isminden kelam ettirmeye devam ediyor. BARCELONA TOPLUMSAL MEDYADAN PAYLAŞTI Kayserispor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir