Sağlık

Türk profesör, PRP prosedürünü bir üst düzeye çıkaran “PvRP”yi dünyaya duyurdu

3 Mins read

Kök hücreyle tedavi konusunda geliştirdiği yenilikçi teknikleri dünya çapında kullanılan Prof. Dr. Eray Copcu, PRP olarak tanımlanan kandan elde edilen plazma ile tedavi formülünü zenginleştirerek bir adım öteye taşıdı.

İnsan bedenindeki yağlardan enzim kullanmadan kök hücre elde etmeyi sağlayan MEST ismi verilen tedavi metoduyla 2019’da patent alan Copcu’nun bu yolu ABD, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya başta olmak üzere 20’den fazla ülkedeki estetik uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) evrakı, Avrupa sıhhat ve güvenlik işareti CE ile Kore Besin ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını alan formülün akabinde araştırmalarına devam eden Copcu, kullanımı çok yaygın olan Platelet rich plasma (PRP) usulünü ileri taşımak üzere çalışma yaptı.

Kişinin kendi kanından elde edilen plazma ile hücre yenilenmesini hızlandıran PRP usulünde plazma yoğunluğunu artıran bir usul geliştiren Copcu, “Platelet very rich plasma” (PvRP) yani “trombositten çok varlıklı plazma” ismini verdiği buluşu için FDA ve CE evraklarına başvurdu.

Tek bir uygulamada kireçlenme, güzelleşmeyen yaralar, saç dökülmesi, bayanlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon üzere hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar elde eden Copcu, yağ temelli MEST formülü ile kan temelli PvRP formülünü birleştiren uygulamalar da yaptı.

Kovid-19’un dokulara verdiği hasarın neden olduğu kimi hastalıklarda da bu usulün uygunlaştırıcı tesirini araştıran Eray Copcu’nun çalışmaları, Paris’te düzenlenen Memleketler arası Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden fazla bilim insanına tanıtıldı.

İyileştirici hücreleri kullanıyor

Derneğin Türkiye temsilciliğini de yürüten Prof. Dr. Eray Copcu, AA muhabirine, tıpta ilaçla tedaviden hücresel tedavi yoluna geçişin yaşandığını, yeni periyotta uygunlaştırıcı hücre ile bedenin kendini uygunlaştırma potansiyelinin göz önüne alındığına dikkat çekti.

İyileştirici hücrelerin bedende tamir edilmesi gereken her alanda muvaffakiyetle kullanılabildiğini lisana getiren Copcu, şöyle konuştu:

“Elde ettiğimiz hücreleri saç onarımından başlamak üzere tüm estetik uygulamalarında, uzunluğunda ve el rejenerasyonunda kullanıyoruz. Göğüs konstrüksiyonunda epey sık yararlanıyoruz. Bayanlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. Güzelleşmeyen yaraların tedavisinde, halk ortasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla tedavi edilemeyen durumlarda en çok gelecek vaat eden yaklaşım bu. Sonuçta beden kendini tamir sistemine sahip.”

10 dakikalık süreçle elde ediliyor

Copcu, bu tedavide kullanılan hücrelerin elde edildiği kan temelli uygulama olan PRP tekniğini geliştirme çalışmaları sonucu bir kit ve usul tasarladıklarını, PvPR ismini verdiği formülün Fransa ile ABD’deki bilim dünyasında büyük yankı uyandırdığını kaydetti.

Prof. Copcu, PvPR’nin formülünün PRP’nin bir adım ilerisi olduğunu lisana getirerek, “Paris’teki kongrede literatürde birinci sefer tanımlanmış olan ‘trombositten çok güçlü plazmayı’ (PvRP) tanıttık. Çok kolay bir kit ile olağanın 25 katı kadar trombosit elde edebileceğimizi gösterdik.” diye konuştu.

Bu tedavi sistemini saç onarımı, yüz, boyun ve el bölgesi estetik uygulamalarında kullanılabildiğini anlatan Copcu, plazmanın elde edilmesi ve tedavide uygulanmasının toplam yaklaşık yarım saat sürdüğünü aktardı. Tedavide muvaffakiyet oranının yüzde 95 olarak ölçüldüğünü aktaran Copcu, kimyasal husus kullanmadığı için yan tesire rastlanmadığını söz etti.

Akciğer tedavisi için araştırma sürüyor

Tedavinin Kovid-19’a bağlı hastalıkların tedavisinde de kullanıldığını kaydeden Copcu, şöyle konuştu:

“Kovid-19 insanı öldürmese de neredeyse tüm dokularını etkiliyor ve bir yaralanma yapıyor. Bunların düzeltilmesi, rehabilite edilmesi gerekiyor. Örneğin genç erkeklerde yüzde 60’tan fazla saç kaybı oluyor. Yalnızca bir uygulamayla saçlar yerine getirilebiliyor. Şu an araştırma olarak deneysel devam eden bir yol var. Stromal hücreleri buhar haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve büsbütün düzeltmesini hedefliyoruz. Bu hakikaten çok büyük bir ihtilal olacak. Zira bilhassa akciğerde Kovid-19 nedeniyle sorun varsa bunun düzeltilmesi lakin ve lakin bu türlü bir sistemle olacak.”

AA / Efsun Erbalaban Yılmaz – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir