Spor

Türkiye, Avrupa Oyun Kesimi Yatırımlarında Açık Orta Zirvede!

1 Mins read

2022’nin birinci yarısında Avrupa’da oyun bölümüne olan yatırımlarda Türkiye açık orta dorukta bulunuyor.

Türkiye 2022 yılı yarıyıl yatırım raporu yayımlandı. Rapora nazaran 2022’nin birinci altı ayında Türkiye merkezli oyun teşebbüslerine 333 milyon dolar yatırım yapıldı. Türk oyun dalı, bu ölçüyle birlikte Avrupa’da oyun dalında en çok yatırım alan ülke olmayı başardı. Türkiye’yi ise 158 milyon dolarla Birleşik Krallık ve 60 milyon dolarla Norveç takip etmekte.

Türkiye’nin oyun kesimi, bundan bir evvelki yarıyılda (2021-2) 266 milyon dolarlık yatırım almıştı. Bu sefer 333 milyon dolarla kendi rekorunu yenilemeyi başaran ülkemiz, bu alanda Avrupa birinciliğini de elde etti.

Oyun kesimindeki trend ise blockchain yahut metaverse teşebbüslerine kaymakta. Türkiye’de toplam 20 milyon dolara ulaşan bu teşebbüslerin ilerleyen vakitle artması bekleniyor. Game Factory’nin bağlantı yöneticisi Rıfat Tellioğlu, bu mevzuyla ilgili aşağıdaki sözleri kullandı:

“Bu yılın birinci yarısında oyun dalına yapılan yatırımlar adet bakımından azalsa da yatırım ölçüsü, 2021’in toplamını geride bıraktı. 6 ay içerisinde 333 milyon dolar yatırım alan Türk oyun kesiminin yıl sonunu en az 500 milyon dolarla kapatmasını bekliyorum. Ayrıyeten birinci yarıyılda Türkiye’deki blockchain ve metaverse teşebbüslerine yapılan yatırımlar 20 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki devirlerde daha çok blockchain oyununun yatırım aldığını göreceğiz.”

Türkiye’den çıkan teşebbüsler ise toplamda 1.4 milyar dolara ulaştı. Bu ölçünün neredeyse dörtte birini 333 milyon dolarla oyun bölümü oluşturdu. Türkiye, girişimcilik ekosistemindeki 1.4 milyar dolarlık yatırımla ise bu alanda Avrupa’da dördüncü sırada yer aldı.

SaveButonu / Gamegar
Benzer İçerikler
Spor

Alanyaspor'dan Fatih Karagümrük'e farklı tarife! Pirlo birinci maçında yıkımı yaşadı

1 Mins read
Fatih Karagümrük ile Alanyaspor, Üstün Lig’in birinci haftasında Atatürk Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya geldi. Çabayı Akdeniz takımı 4-2 …
Spor

Adana Demirspor lige fırtına üzere başladı! Giresun deplasmanında 3 puanı 3 golle aldılar

1 Mins read
Giresunspor ile Adana Demirspor, Harika Lig’in birinci haftasında Çotanak Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. 5 golün atıldığı çabayı konuk grup …
Spor

Kayserispor'dan Barcelona'ya transfer olan Emre Demir attığı gollerle mest etti

1 Mins read
Barcelona B forması giyen Türk yıldız, performansıyla isminden kelam ettirmeye devam ediyor. BARCELONA TOPLUMSAL MEDYADAN PAYLAŞTI Kayserispor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir