Spor

Üstün Lig’de yeni dönem gelirleri aşikâr oldu! Şampiyonluk mükafatı beklentilerin çok altında

2 Mins read

Yeni dönemde Harika Lig’de kadroların kasasına girecek sayılar muhakkak oldu. 2022-2023 döneminde en kıymetli gelir kalemlerinden biri yayın hakları olacak.

KULÜPLERE 2 MİLYAR 200 MİLYON LİRA DAĞITILACAK

Yayın bedelinde geçen dönemlere oranla düşüş meydana gelse de özellikle Anadolu kulüpleri için bu kalem, adeta can suyu niteliği taşıyor. Yayıncı kuruluşla yapılan mukaveleye nazaran 2022-23 döneminde kulüplere 2 milyar 200 milyon lira dağıtılacak.

YAYIN GELİRİNDEN HER BİR EKİP 33 MİLYON 416 BİN LİRA KAZANACAK

Yayın gelirinde, Türkiye Futbol Federasyonu ve alt liglere ayrılan hisse çıktıktan sonra yüzde 37’lik kısım her gruba eşit oranda dağıtılıyor. Bu çerçevede ligde bulunan 19 grubun her biri 33 milyon 416 bin lira alacak. Yayın gelirinin yüzde 46’lık kısmı performansa nazaran paylaştırılıyor. Buna nazaran gruplar, alacakları her galibiyette 2 milyon 300 bin lirayı kasasına koyacak. Beraberlik halinde ise bu ödül yarıya inecek.

HER ŞAMPİYONLUK İÇİN 2 MİLYON 860 BİN LİRA

Geçmiş yıllarda şampiyon olan ekipler için yayın gelirinden yüzde 11’lik hisse ayrılıyor. Böylelikle kadrolar, elde ettikleri her şampiyonluk için 2 milyon 860 bin liralık mükafatın sahibi olacak.

ŞAMPİYONLUK MÜKAFATI 33 MİLYON 200 BİN LİRA

Yayın gelirinin yüzde 6’lık kısmı, yeni dönemde birinci altı sırayı alacak gruplara dağıtılacak. Şampiyonluğa uzanacak grup bu kalemden 33 milyon 200 bin lira kazanacak. Lig ikincisinin 26,5 milyon lira alacağı dönemde, üçüncü kadro 19,9 milyon lira, dördüncü grup 13,2 milyon lira, beşinci kadro 6,6 milyon lira ve altıncı ekip da 3,3 milyon lirayla ödüllendirilecek.

ŞAMPİYON OLAN EKİP 7 İLA 11 MİLYON EUROYU KASASINA KOYACAK

Şampiyon olacak kadronun 30 maç kazandığı varsayılarak yapılan hesaplamada (son 5 dönemin galibiyet ortalaması 27), kazanılacak toplam ödül 7 ila 11 milyon euro. Ortadaki 4 milyon euroluk sapmanın münasebeti ise yayın gelirindeki şampiyonlar hissesi.

ANADOLU KULÜPLERİ İÇİN BÜYÜK KIYMET TAŞIYOR

Geçmişinde 22 lig şampiyonluğu bulunan Galatasaray, önümüzdeki dönemde 30 maçlık galibiyetle şampiyon olursa 198 milyon lira gelir elde edecek. Bu yararın bugünkü döviz kuruyla karşılığı yaklaşık 10,8 milyon euro. Birebir formda yapılan hesaplamaya nazaran Fenerbahçe 10,38 milyon euro, Beşiktaş 9,9 milyon euro, Trabzonspor da 8,5 milyon euro kazanabiliyor. Ligde daha evvel şampiyonluk yaşamayan bir grubun memnun sona ulaşması halinde ise ödül ölçüsü 7,4 milyon euro. Bu çerçevede kelam konusu sayılar, Anadolu kulüpleri önemli manada ehemmiyet arz etse de yüksek maliyetli takımlara sahip “dört büyükler” için beklentilerin ve masrafların çok altında kalmaktadır.

Benzer İçerikler
Spor

Alanyaspor'dan Fatih Karagümrük'e farklı tarife! Pirlo birinci maçında yıkımı yaşadı

1 Mins read
Fatih Karagümrük ile Alanyaspor, Üstün Lig’in birinci haftasında Atatürk Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya geldi. Çabayı Akdeniz takımı 4-2 …
Spor

Adana Demirspor lige fırtına üzere başladı! Giresun deplasmanında 3 puanı 3 golle aldılar

1 Mins read
Giresunspor ile Adana Demirspor, Harika Lig’in birinci haftasında Çotanak Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. 5 golün atıldığı çabayı konuk grup …
Spor

Kayserispor'dan Barcelona'ya transfer olan Emre Demir attığı gollerle mest etti

1 Mins read
Barcelona B forması giyen Türk yıldız, performansıyla isminden kelam ettirmeye devam ediyor. BARCELONA TOPLUMSAL MEDYADAN PAYLAŞTI Kayserispor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir