Sağlık

Vilayet Sıhhat Müdürü Başıbüyük’ten, hatırlatma dozu daveti

2 Mins read

– Vilayet Sıhhat Müdürü Başıbüyük’ten, hatırlatma dozu çağrısı

Antalya Vilayet Sıhhat Müdürü İsmail Başıbüyük:

“İlimizde müspetlik manasında kıpırdama olsa da şuanda kadar ağır bakım yada servislerde dertli bir durum yaşamadık”

“Sırası gelen vatandaşlarımız kesinlikle aşılarını yaptırsın”

ANTALYA – Antalya Vilayet Sıhhat Müdürü İsmail Başıbüyük, Kepez Devlet Hastanesi’nde hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısı yaptırdı. 6. doz aşısını olan Başıbüyük, kentte müspetlik manasında bir yükselme olmasına karşın hastanelere servis ve ağır bakım manasında yansımasının olmadığını belirterek,” Hastalığı geçirmiş olmanın yanında, doz ortasında 6 ay üzere bir müddet geçmişse hatırlatma dozunun yaptırılması gerekiyor”dedi.

Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’de Korona virüs hadise sayılarının artış göstermeye başlamasıyla birlikte Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ‘hatırlatma dozu’ daveti yaptı. Davetin akabinde MHRS sisteminden denetimleri sağlanan bireyler, Antalya’da da aşılarını olmaya başladı. ‘Hatırlatma dozu’ sisteminin açılmasıyla birlikte aşıya ağır ilgi olduğu belirtildi.

İl Sıhhat Müdürü İsmail Başıbüyük’te, Kepez Devlet Hastanesi’nde hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısı yaptırdı.Başıbüyük’ün toplamda 6. aşısını yaptırdığı öğrenildi.

Burada hastane işçisi ve hastalarla sohbet eden İsmail Başıbüyük, kent genelinde hatırlatma dozlarına ilginin yüksek olduğunu tabir etti.

“Elimizde aşımız var”

Tüm dünyada olduğu Türkiye’de Korona virüs hadiselerinde bir kıpırdanma olduğunu aktaran Başıbüyük,” İster istemez bu durum kentimizde de kendini göstermeye başladı. Elimizde şimdiye kadar maske, aralık ve hijyen kuralları vardı. Maske kullanımı artık toplumda hastaneler dışında bir kullanım mecburiliği yok. Fakat hastaneler dışındaki ağır alanlarda da vatandaşlarımıza maske kullanmayı tavsiye ediyoruz. Dördüncü silah olarakta elimizde aşımız vardı. Yerli ve ulusal olması nedeniyle Turkovac aşısına da önemli bir ilgi var” dedi.

“Pozitiflikte bir kıpırdama var”

Antalya’da olumluluk manasında bir kıpırdanma olsa da hastanelere bir yansımasının olmadığının atını çizen Başıbüyük, ” Çok güçlü bir alt yapısına sahibiz. Şuanda kadar ağır bakım yada servislerde külfetli bir durum yaşamadık. Umarım önümüzdeki süreçte de yaşamayız. Vilayetimizde birinci dozda yüzde 90, ikinci dozda 90’a yaklaştık. Lakin bu iki doz artık yetmiyor, kesinlikle hatırlatma dozlarını yaptırmamız gerekiyor. Hastalığı geçirmiş olmak, doz ortasında 6 ay üzere bir mühlet geçmişse hatırlatma dozunun yaptırılması gerekiyor. Sırası gelen vatandaşlarımız kesinlikle aşılarını yaptırsın. 12 yaş üstü herkese aşı yapabiliyoruz. 50 yaş üstü, kronik hastalığı olanlar ve sıhhat çalışanlarının kesinlikle hatırlatma dozlarını vakit geçirmeden yaptırmaları gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Başıbüyük, Antalya’da özel kamu tüm sıhhat kuruluşlarında randevulu yada randevusuz aşıların yapılabildiğini belirtti.

“Hastaneye düşmek istemiyoruz”

Hatırlatma dozu olarak 6. aşısını yaptıran Cansın Yotan Kır, ” Sıhhatimiz için aşı olmak çok değerli. Hastalanıp, hastaneye düşmek istemiyoruz. Mesken hanımıyım ancak eşim çalıştığı için birlikte gelip çabucak aşımızı olmak istedik. Olaylar artınca aşı olduk. Sıhhat Bakanlığı bu imkanı sağladığı için gelip aşımızı yaptırdık” dedi.

İhlas Haber Ajansı / İsa Akar – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir