Sağlık

Yanlış sünnet edilen çocuğun hayatı karardı: Çığlık atarak kanlı bir biçimde idrar yapıyor

3 Mins read

Anne Pelin Torun, 5 yaşındaki çocuğunu özel bir hastanede sünnet ettirmek istedi. Torun, çocuğunu 24 Haziran’da sünnet için muayeneye götürdü. Özel bir tıp merkezinde muayenesini yapan tabip, çocuğun rastgele bir sorunu olmadığını ve operasyonun 10 dakika süreceğini söyleyerek 4 Temmuz’a randevu verdi.

OPERASYON BOYUNCA ACI HİSSETTİ

Operasyon başladığı andan itibaren ağlamaya ve “Hissediyorum, acıyor” diye bağıran çocuk, bütün o süreci zirvesinde bulunan tıbbi muayene lambasından anbean izledi. Annesinin ve kendisinin ısrarlarına karşın tekrar uyuşturma süreci yapılmayan operasyon, 1 saat sürdü.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇOCUĞUN PALAVRA SÖYLEDİĞİNİ TEZ ETTİ

Operasyon esnasında, anne Pelin Torun’un savlarına nazaran Y.Ç.’ye “Kes sesini”, “Hissetmiyor, palavra söylüyor” biçiminde hitap edildi. Anne Torun’un operasyonun uzama sebebini sorması üzerine Kerse, “Ufak bir kesik oldu annesi” diye yanıt verdi. Anne Torun’un, çocuğunun penisine neden dikiş atıldığını sorması üzerine, derisinin yapışık olmasından ötürü dikiş atıldığı karşılığı verildi.

” ÇIĞLIK ATARAK KANLI BİR HALDE İDRARINI YAPIYOR”

Tüm süreçlerin akabinde taburcu olan çocuğun acısı ise 21 gündür dinmiyor. Penisi iltihaplanan ve yaralarla kaplanan Y.Ç., acı içinde ve çığlık atarak kanla karışık bir biçimde idrarını yapıyor. Süreç boyunca 2 kilo veren 5 yaşındaki çocuk, tekrar idrarı gelir diye su içmeye korkuyor. Dehşeti yaşayan çocuk, korktuğu için kimseyi kendine dokundurmuyor. Küçük çocuk, tüm bu süreçlerin akabinde öteki bir tabibe götürüldü lakin iltihaptan ötürü kalıcı bir hasar kalıp kalmayacağı konusunda bir teşhis konulamadı.

“10 DAKİKALIK SÜREÇ 1 SAAT SÜRDÜ”

Oğlunun o acı dolu sürecin anlatan anne Pelin Torun, sünnet edilmeden 10 gün evvel çocuğu muayeneye götürdüklerini söz ederek, “10 dakikalık bir süreç dediler. Sonra ameliyat 1 saat sürdü. O süreç boyunca çocuğum hissediyorum diye ağladı. ‘İğne yapıyorsunuz, bırakın beni’ diye ağlamasına karşın hiçbir halde durmadılar. ‘Çocuk hissetmiyor, palavra söylüyor’ diye çocuğuma bağırdılar. ‘Kes sesini’ diye bağırdılar” dedi.

DERİSİ BÜSBÜTÜN SOYULMUŞ HALDE

Bir sorun olması durumunda 10 gün evvel gittiği muayenede doktorun gördüğü sorunu söyleyebileceğini lisana getiren anne Pelin Torun, “Çocuğumu uyutmalarını söyledim fakat bana ’10 dakikalık bir işlem’ dediler. Buna karşın 1 saat sürdü. Bir saat kanaması durmadı. Pipisinde kesikler var. Her tarafında dikişler var. Her tarafı yara içinde. 21 gün oldu ve hala iyileşmedi” diye konuştu. Doktora bu durum ile ilgili ne yapacağını sorduğunu belirten Pelin Torun, “‘Ufak bir kesik oldu annesi’ diye karşılık verdi bana. Ufak bir kesik demesine karşın her tarafı dikiş içerisinde. Derisi de büsbütün soyulmuş bir halde. Her tarafı kabuk ve yara içerisinde. Çocuğum idrarını katiyen yapamıyor. Yaparken de çığlık atarak ve ağlayarak yapıyor” tabirlerini kullandı. Hekimin kusurunu kabul etmediğini savunan anne Pelin Torun, “Kontrole gittiğimizde bizimle görüşmek istemedi. Bize bağırdı. Ben reaksiyon verince denetim için içeriye aldı. Orada da çocuğu zorla uzandırmaya çalıştırdı. Çocuğumu da denetim edemedi. Biz de çıktık oradan” dedi.

BÜTÜN SÜRECİ YANSIMADAN İZLEMİŞ

Kendisine hastaneden rastgele bir geri dönüş yapılmadığını öne süren Torun, “‘Sadece bir keze mahsus tıpkı doktora denetim ettirebiliriz’ dediler. Çocuğumu aslında kesen bir beşere çocuğumu neden tekrar götüreyim? Telafi için rastgele bir şey yapılmadı” açıklamasında bulundu. Çocuğun ameliyat boyunca her şeyi hissettiğine dikkati çeken Torun, “‘Ben her şeyi görüyorum’ da dedi. Sonradan fark ettik ki zirvesinde bulunan ışığın camından yansıyormuş. İzlemiş bütün süreci. Çocuğumun ‘Hissediyorum, görüyorum’ demesine karşın hiçbir halde durmadılar. Rastgele bir uyuşturma süreci de yapmadılar” sözlerine yer verdi.

“OPERASYONU GERÇEKLEŞTİREN HEKİM ÇOCUKLA İLGİLENMEDİ”

Çocuğunun travmatik bir sürece girdiğini söyleyen anne Torun, “Çocuğum şu an su içmeye korkuyor. Tuvalete gitmeye korkuyor. Tuvaleti gelince ağlamaya başlıyor. Zira idrarını yapamıyor hiçbir biçimde. Esasen kanlı idrar yapıyor çocuğum. Asla kendine dokundurtmuyor. Bunların hepsi birer travma çocuğumda. Okullar açılacak, çocuğumu nasıl okula göndereceğim bilmiyorum. Ne yapacağımı da bilmiyorum” dedi. Öbür bir tabibe gittiğini söz eden Torun, “Deri büsbütün soyulup yara içinde kaldığı için altını göremedi hekimler. O yüzden bir süreç yapamadılar. Tekrar tıpkı doktora gitmemi önerdiler lakin o tabip da asla bizimle ilgilenmiyor” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Mustafa Cenik – 3. Sayfa
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir