Sağlık

“Yaz aylarında geç saatte yemek kalp krizi riskini artırıyor” uyarısı

1 Mins read

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Servet Altay, yaz aylarında gece geç saatlerde yemek yemenin ve alkolle birlikte ağır yemekler tüketmenin kalp krizi riskini artırdığını söyledi.

Doç. Dr. Altay, AA muhabirine, yazın kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümlerin arttığını tabir etti.

Sıcak hava, sıvı kaybı ve beslenme bozukluklarının kalp hastalarında riski yükselttiğini lisana getiren Altay, yazın tüm faktörlerin kalp hastalarının aleyhine işlediğini vurguladı.

Altay, yaz mevsiminde yeme alışkanlıklarına başka devirlere nazaran daha çok dikkat edilmesi, bilhassa gece saatlerinde yemek tüketiminden kaçınılması tavsiyesinde bulundu.

Beslenmenin kalp sıhhatini direkt etkilediğini anlatan Altay, “Geç saatlerde yemek yememeyi öneriyoruz. Metabolizmamız ona uygun değil. Akşam yemeğini uygun bir saatte yiyip 19.00-20.00’den sonra yemek yenmemesi gerekli. Bilhassa akşam yemeği alkolle birlikte olduğunda kortizon düzeyinin yükseldiği sabah saatlerinde kalp krizleri çok fazla meydana gelebiliyor.” diye konuştu.

Altay, bu aylarda mevsime uygun hafif besinler tüketilmesi gerektiğine işaret etti.

Sıcak havalarda beslenmenin beden sıhhati açısından değerli olduğunun altını çizen Altay, şunları kaydetti:

“Yazın daha çok mevsim zerzevat ve meyvelerinin tüketilmesini öneriyoruz. Zerzevat yemeklerini çok fazla öneriyoruz. Kalp hastalarında bilhassa haftada bir porsiyondan fazla kırmız et tüketimini istemiyoruz. Buna dikkat etmek kıymetli. Balık tüketimini kızartma biçiminde olmadan tavsiye ediyoruz. Tüm kızartmalardan uzak durmalarını istiyoruz. Bilhassa kızartmaları, havuz başı ve kıyılarda tüketiyoruz lakin bunlar ziyanlı. Yemekleri tuzsuz yapmalıyız ve tuz içeriği yüksek, tütsülenmiş besinler yememeliyiz.”

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir