Ekonomi

YKS tercihi yaparken dikkat! Bu kısımları kazanan öğrencilere 5 bin 500 TL burs verilecek

1 Mins read

2022 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı ( Yks ) resmi tercih devri bu hafta çarşamba günü (27 Temmuz) başlıyor. Son kararınızı vermeden evvel öğrencilere aylık nakdi burs imkanı tanıyan programları da inceleyin. Çünkü bölümün eleman gereksinimine nazaran belirlenen bu programları tercih edip yerleşen öğrencilere maaş üzere burslar veriliyor.

ASGARİ FİYAT KADAR KARŞILIKSIZ BURS İMKANI

Tekstil, madencilik, açık deniz sondaj teknolojileri üzere alanlarda minimum fiyat kadar karşılıksız burs imkanları var. Ayrıyeten YÖK de muhakkak programlara yerleşen öğrencilere YÖK Dayanak Bursu veriyor. İşte o programlar:

Deri Mühendisliği: Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ile YÖK ortasında yapılan işbirliği mucibince üniversite imtihanında birinci 20 bine giren öğrenciler net minimum fiyat kadar, 20-60 bin ortasında yer alan öğrenciler net minimum fiyatın yüzde 70’i, 60-100 bin ortasındaki öğrenciler ise net minimum fiyatın yüzde 50’si oranında karşılıksız burs alabilecek ve iş garantisinden faydalanabilecek.

Maden, Jeoloji, Jeofizik ve Cevher Hazırlama mühendislikleri: TİM Maden Dal Heyeti ile YÖK iş birliği kapsamında, üniversitede madencilikle ilgili kısımları seçen öğrencilerden, YKS’de muvaffakiyet sıralamasında İstanbul ve Ankara üniversiteleri için birinci 65 bin, Anadolu üniversitelerinde okuyanlar için birinci 100 bine giren öğrencilere burs verilecek.

İlk 50 binde yer alan öğrencilere taban fiyat (aylık 5 bin 500 TL), 50 bin ile 65 bin ortasında yer alan öğrencilere ise minimum fiyatın yarısı (aylık 2 bin 750 TL) fiyatında takviye sağlanacak.

Tekstil Mühendisliği: Dokumacılık ve hazır giysi ihracatçı birlikleri, üniversite imtihanında birinci 20 binde yer alan ve birinci 5 tercihinden birinde dokumacılık mühendisliğini seçerek kısma girmeye hak kazanan öğrencilere 5 bin 500 TL burs verecek. Türkiye genelinde 14 dokuma mühendisliği kısmına kayıt yaptıracak toplam 463 öğrencinin tamamı da bu burstan yararlanabilecek.

Açık Deniz Sondaj Teknolojileri ile Açık Deniz Tabanı Uygulamaları: Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın bir alt şirketi olan TP-OTC bu programlara yerleşen öğrencilere 12 ay kesintisiz 3 bin TL burs verecek.

YÖK DAYANAK BURSU KİMLERE VERİLECEK?

Yükseköğretim Şurası ise devlet üniversitelerinde biyoloji, kimya, fizik ve matematik ile yapay zekâ mühendisliği programlarına yerleşenlere aylık bin TL takviye bursu verecek.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir