Sağlık

“Yoğun sıvı kaybı baş ağrısı ve mide bulantısına yol açıyor” uyarısı

2 Mins read

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Merve Pehlivan, yaz aylarında farkında olmadan ağır sıvı kaybı yaşanabildiğini, bu durumun baş ağrısı ve mide bulantısı üzere rahatsızlıklara yol açtığını söyledi.

Pehlivan, AA muhabirine, yaz aylarında sıvı tüketimine öteki aylara kıyasla daha çok dikkat edilmesi gerektiğini tabir etti.

Sıcak havanın bedeni etkilediğini ve sıvı kaybının arttığını lisana getiren Pehlivan, “Biz terlemediğimizi düşünsek bile deri yoluyla, teneffüs yoluyla, idrar ya da dışkı yoluyla nitekim sıvı kaybımız yüksek ölçülerde oluyor. Solumak bile sıvı kaybı yaratıyor.” dedi.

Pehlivan, yaz aylarında bedenin muhtaçlık duyduğu sıvının istikrarlı ve sağlıklı formda alınması ihtarında bulundu.

“2-2,5 litre ortasında sıvı tüketmemiz gerekiyor”

Suyun yanı sıra sağlıklı içeceklerle sıvı gereksiniminin karşılanması gerektiğine dikkati çeken Pehlivan, şöyle devam etti:

“Genel olarak baktığımızda 2-2,5 litre ortasında sıvı tüketmemiz gerekiyor. Spor yapanlar için her yarım saat içinde bir iki bardak sıvı tüketimini öneriyoruz. Kimi bireylerde sıvı tüketimi alışkanlığı olmayabiliyor. Bunun için taze meyve parçacıklarından oluşan buz küpleri yapılabilir. Tekrar nane, limon ve tarçın üzere sağlıklı buz küplerini sürahi ve bardaklara koyabiliriz. Onun haricinde taze meyvelerden şekersiz kompostolar yapabiliriz. Kola ya da meyveli maden suyu içildiğinde şeker artıyor. Biz şeker oranını düşürüp insanları sağlıklı alternatiflere yöneltmek istiyoruz.”

Pehlivan, yaz aylarında farkında olmadan yüksek ölçüde sıvı kayıplarının yaşandığına dikkati çekti.

Sıvı kaybının birçok rahatsızlığa yol açtığını aktaran Pehlivan, şunları kaydetti:

“Sıvı kaybıyla birlikte elektrolit kaybı oluyor. Elektrolit kaybı aslında bizim için çok kıymetli. Zira sıvı ve elektrolit kaybı olduğu vakit baş ağrısı, mide bulantısı, kusma üzere rahatsızlıklar yaşanıyor. Bireyler bunun sahiden susuzluktan olduğunu bile fark edemeyebiliyorlar.

Yeterli sıvı tüketimi olup olmadığını kendimiz konutta nasıl anlayabiliriz? Direkt idrarımızın rengine bakmamız kâfi olur. İdrarımız çok koyu sarı renkte çıkıyorsa kâfi bir sıvı tüketimimiz yoktur. Açık, berrak bir renkte çıkıyorsa, kâfi su tüketimimiz olduğunu görebiliriz.”

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir