Son Dakika

Ayetlerin iniş sebebini açıklayan kitaplardan en meşhuru

1 Mins read

Tefsir literatürünün önemli klasiklerinden biri olan Ebu’l-Hasan el-Vâhidî’nin Esbâb-ı Nüzûl adlı eseri Mart ayında Ketebe yayınları tarafından dört cilt olarak okurların istifadesine sunuldu. “Esbâb-ı Nüzûl: Kur’ân Âyetlerinin İniş Sebepleri” adıyla yayınlanan kitap, Necdet Çağıl ve Necati Tetik tarafından oldukça temiz ve anlaşılır bir şekilde tercüme edilmiş.

11. asırda yaşayan ve tam künyesi Ebü’l-Hasen Alî b. Ahmed b. Muhammed en-Nîsâbûrî olan Vâhidî, muhaddis, fakih, dilbilimci ve şairdi. Kaynaklarda allâme, muhaddis, tefsirde asrın imamı, fakih, Arap dilinde ve nahivde üstat, şair gibi sıfatlarla nitelenen Vâhidî’nin, Nizâmülmülk’ün iltifatına mazhar olduğu biliniyor. İtikadda Eş‘arî, amelde Şâfiî olan Vâhidî, eserlerinde Ehl-i sünnet akaidini savunmuş, Kaderiyye, Müşebbihe, Mücessime gibi sapkın fırkalarla mücadele etmiştir.

Pek çok alanda eser verse de o asıl şöhretini Kur’ân ilimlerinde yaptığı çalışmalara borçludur. Yaşadığı dönemde tefsirde asrın imamı olarak nitelenmiş bir müfessirdir. İmam Gazâlî kendisinin tefsir alanındaki üstünlüğünü kabul etmiş, hatta tefsir alanında eser vermemesini Vâhidî’nin telif ettiklerinin kâfi olmasına bağlamıştır. Yine büyük müfessir olan Fahreddin er-Râzî hemen her ayetin tefsirinin başında ondan nakiller yapmıştır. 
Kaynak: https://www.dunyabizim.com/kitap/ayetlerin-inis-sebebini-aciklayan-kitaplardan-en-meshuru-h34286.html

Benzer İçerikler
Son Dakika

Eskişehirspor aradığı stoperi buldu

1 Mins read
Haber: Buğrahan Doğangil Bölgesel Amatör Lig 2023 – 2024 sezonuna mutlak “şampiyonluk” parolası ile hazırlanan Eskişehirspor transfer çalışmalarını sürdürüyor. Temsilcimiz Eskişehirspor şampiyonluğa…
Son Dakika

Bisiklet hırsızı güvenlik kameralarına yakalandı

1 Mins read
Olay, Fatih Mahallesi Dipçin Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, kimliği belirlenemeyen bir şahıs, sokakta bulunan bir apartmana girdi. Merdiven boşluğunda park…
Son Dakika

Emir Can İğrek Kulalı hayranlarıyla buluştu

1 Mins read
Kula Belediyesi tarafından bu yıl 3. kez düzenlenen Beşibiryerde Turizm ve Sanat Festivali’nin ikinci gününde ünlü şarkıcı Emir Can İğrek sahne aldı….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir