Ekonomi

Naci Görür'den deprem uyarısı: Türkiye ekonomik olarak diz üstü çöker

1 Mins read

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Trakya Belediyeler Birliğince Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde düzenlenen “Deprem Bilinci” panelinde, Tekirdağ’ın deprem kenti olduğunu anlattı.

Görür, Marmara Bölgesi’nde olası bir depremin Türkiye ekonomisini önemli ölçüde etkileyeceğini söyleyerek uyardı. Bölgede deprem bilincinin oluşturulmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Görür, “Deprem burayı bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün vurabilir. Bir kişi de ölse bizim canımız, bin kişi de ölse bizim canımız. Bize yakışan Tekirdağ’ı deprem dirençli hale getirmektir. Bu da mümkündür. Eğer Tekirdağ’ı deprem dirençli hale getirirsek, Tekirdağ’da insanlarımız ölmez. Ölüm olur ise tesadüfen olur.” diye konuştu.

Marmara’daki üretim gücüne dikkati çeken Naci Görür, “Anadolu asla Marmara Bölgesi’ni besleyemez ama Marmara Bölgesi bütün Türkiye’yi besleyebilecek güçte ve değerdedir. Şimdi burada çarkların durduğunu düşünün.” diye sordu.

Görür, herhangi birinin dahi “deprem olmaz” diye düşünmesinin çok yanlış olduğunun altını çizerek, önlemlerin hızlıca alınması gerektiğini belirtti.

Depremin “beka sorununu” doğurabilecek bir doğal afet olduğunu aktaran Görür, “Onun için bu konuyu halk olarak defterinize alın, gündeminize alın, hangi partiden, hangi siyasi görüşten olursanız olun bunu sizi yönetenlerden isteyin.” değerlendirmesini yaptı.

Panele, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Vali Yardımcısı Asalet Karabulut ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: https://www.gazetekritik.com/gundem/naci-gorur-den-deprem-uyarisi-turkiye-ekonomik-olarak-diz-h169210.html

Benzer İçerikler
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…
Ekonomi

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 1 milyar dolarlık finansman

1 Mins read
Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamada, ‘Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler İyileştirme Projesi’nin amacının söz konusu işletmelerin faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir