Sanat

Operanın “rockçı” tenorundan yeni albüm

2 Mins read

Devlet Opera ve Balesi (DOB) sanatkarı tenor Oğuz Sırmalı, alternatif rock soundunda hazırladığı 2. solo albümünde, aşkı birbirine bağlanan 8 kesimle anlatıyor.

Sırmalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Rüyamda Bir Gece” isimli albümünün, “Aşkın La Sesi” modülüyle başladığını, birbirinden kopuk olmayan müziklerle “adeta havanın kapalı olduğu bir pazar günü izlenen hüzünlü bir sinema tadı yaşattığını” söyledi.

Albümün genel öyküsünün aşk olduğunu lisana getiren Sırmalı, “Ama aşk. Yalnızca karşı cinse hissedilen bir his değil, hayata aşk, mesleğe aşk, yaşamaya aşk. Münasebetiyle aşk herkesin kendi yaşadığı aşktır.” dedi.

Sırmalı, albümdeki tüm kesimlerin kelamının ve müziğinin kendisine ilişkin olduğunu belirterek şu tabirleri kullandı:

“Tamamı sırasıyla bir kıssa anlatan bir albüm oldu. Memnun başlayıp hüzünlü biten bir albüm. Hüzünlü üzere duyulsa da aslında memnun sonla bitiyor. Zira hayatta bir şeyler yaşıyoruz, memnunlukla başlıyor, tahminen berbat devam ediyor fakat sonra yıllar geçtiğinde ‘İyi ki yaşamışız.’ diyoruz. Oradan çok dersler alıyoruz. Yaşanılan makus anılar bizim için geçmişte kalıyor ve bize bir şeyler kattığı için bunları yeterli hatırlıyoruz.”

“Dijital müzik platformlarında yayınlandı”

Tüm modülleri sırasıyla dinleyenlerin bu kıssayı anlayacağını tabir eden Sırmalı, albümün açılış kesimini “Aşkın La Sesi” olarak seçmesinin nedenini de şöyle anlattı:

“Aşk olduğumuzu anlatan birinci kesimin ismi Aşkın La Sesi. Zira dünyanın bizim ruhumuzda en çok işitilen sesi la sesi. Dünyanın dönüş sesi la ile başlıyor. Senfoni orkestraları, opera orkestraları la sesiyle akort ediyorlar. Hasebiyle la sesi hayatın başlangıç sesi, ben de aşkın başlangıcını la sesi olarak yaptım.”

Sırmalı albümün son kesiminin isminin da “Dün” olduğunu, bunun yaşanılanların bıraktığı hoş anıları anlattığını lisana getirdi.

“Rüyamda Bir Gece” albümünün dijital müzik platformlarında yayınlandığını aktaran Sırmalı, “Bu sefer değişik bir yol izledik. Albümün bütün modüllerini tek seferde yayınlamak yerine kısa aralıklarla bütün kesimleri kliplerini çekerek yayınladık. Münasebetiyle albüm bir anda 8 modül çıkmadı.” diye konuştu.

Sırmalı, dinlenme sayılarının hayli düzgün olduğunu belirterek “Sanatseverler, bilhassa alternatif rock dinleyenler bu albümü beğenecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

AA / Eda Özdener – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir