Özel Haber

Polisiyenin genç kalemi Özkan Ural ile keyifli bir sohbet!

7 Mins read

“Bilinmeyene ulaşmanın hazzını kalemimle yaşıyorum.”

Türkiye’nin en çok okunan polisiye/gerilim yazarlarından biri olan Özkan Ural’ı “Bir Ser Katilin Psikolojik Dünyası” ve “Başkomiser Muzaffer” kitapları ile tanıyoruz. Ayrıca bu kitaplar İngilizce baskı olarak tüm dünya üzerinde okuyucuları ile buluşuyor. Kitaplarının ana karakterini Başkomiser Muzaffer oluşturuyor. Muzaffer Başkomiser, bir polis olarak hayatta karşılaşılabilecek her türlü kargaşa ve karmaşanın odağında olan bir isim. Seri katiller peşinde. Mesleğine tutkulu, adaletten yana. Seçim yapmak zorunda kaldığı bir olayda adaletten yana tavır aldığı için mesleğinden bir süre uzaklaşıp daha sonra geri dönen bir polis.

Yazar Özkan Ural, Başkomiser Muzaffer ile hayata dair çok ince mesajlar veriyor. İyi bir polisiye kitabı nasıl olur diye bir soru aklınıza gelirse, cevabı “Başkomiser Muzaffer” kitabı olacaktır! Polisiye dünyasında benzersiz özellikler içeren kitapları ile Özkan Ural, ana karakterin devam kitapları için kolları sıvadı. Polisiye severler Başkomiser Muzaffer’in yeni maceralarını heyecanla beklerken, yazar Özkan Ural’la keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Neden polisiye yazıyor? Yeni projeleri neler? Hayat felsefesi nedir? Bu ve benzeri sorulara samimiyetle cevap veren yazar Özkan Ural’ın anlattıkları ilginizi çekecek!

“Yazmak, hayal etmektir.”

 • Nasıl yazmaya başladınız, en çok nelerden ilham alırsınız?

Bu soru her kitap çıkardıktan sonra genellikle sorulur. Soru yüzeysel olarak basit; ama cevabı soru kadar yüzeysel olmayacak derecede derin. “Önemli olan ilk adımı atmak değil, önemli olan hayallerine inanmak” fikri ile yazmaya başlamıştım. Bir kitap yazmak fikrinden çok önce onu yazacağıma inanmak istedim. Bunun daha açıklayıcı bir cevabı yok sanırım.

 • Ne zaman “ben yazar olacağım” dediniz?

Yazmak, benim hayatım. Bu konuda hep istekliydim ve iyiydim. Bir “günaydın” mesajını bile küçük bir kompozisyon haline getiriyordum. Benim için çok zevkli bir eğlence gibi yazmak. 16 Mart 2018 tarihinin sabahı, bu tutkum için dönüm noktası oldu. Yazmalarımı kitap haline getirmeye karar verdim ve profesyonel yazarlık serüvenim başladı. Bugün hala yolun başındayım diyebilirim; çünkü “ben yazar olacağım” dediğim günden beri yürünecek yolun ne kadar uzun olduğunu görebiliyorum. Sanki bu yol yürüdükçe uzuyor.

 • Çok kitap okur musunuz?

Literatürde “okumadan yazılmaz” diye bir şey vardır. Tabii ki kitap okuyorum; ancak kendi hayallerimi kitap haline getirmeye başladıktan sonra yaklaşık iki yıl yazmakla meşgul oldum. Bu süreçte sadece 3 kitap okuyabildim; çünkü yazarken okuyamıyor insan. Bir de şöyle bir durum var; bir şeyler yazarken başka bir kitapla meşgul olursanız ister istemez etkilenebiliyorsunuz. Bir bakıyorsunuz kitabınızda, okuduğunuz kitaptan izler var. Yani okuduğunuz kitap yazdığınızın bir parçası oluyor. Bunu gördükten sonra okuma işine biraz ara verdim. Şu an ikinci kitabım çıktı; üçüncü kitabımı yazmaya başlayacağım zamana kadar yeni kitaplar okuyacağımı söyleyebilirim.

 • Yazmak, bir nevi hayal etmektir; siz nasıl hayal ediyorsunuz?

Bunu ben de çok düşündüm. Hatta şöyle zamanlardan sonra düşündüm; öyle anlar oluşuyor ki saatlerce kendi kendime karakterle konuşup, sonra aynı oda içerisinde farklı kimliklere bürünüp bunu kendi kendime oynuyorum. Buradan çıkardığım sonuçlarla ne yapabilirim diye düşünüyorum ve hayallerimle geliştiriyorum. Sonrası zaten kâğıda dökülmeye başlıyor.

 • Neden polisiye yazıyorsunuz? Sizi polisiyeye yönlendiren sebepler nelerdir?

“Bilinmeyene yolculuk” hissiyatı küçüklüğümden beri var olan bir duygu bende. Hep bilinmeyenin ve aranan bir şeyin peşinde koşma yolculuğu diyebilirim. Merak ederim, gizemli şeyleri keşfetmeyi severim. Bu yüzden çocukluğumdan beri polisiye kitapları okumaktan, polisiye dizileri ve filmleri izlemekten büyük zevk aldım. Bunun neticesinde, bilinmeyene ulaşmanın hazzını kalemimle yaşamak istedim. Okurlarımın da bu hazza erişmesini istedim.

“Duygu, kitaplara nüans katıyor.”

 • Polisiye/gerilim türünde kitaplar yazmanıza rağmen, kitaplarınızda okuyucuları üzecek derecede duygusallık da var. Bunu nasıl açıklayabilirsiniz?

Hem çok esprili hem de duygusal bir insanım. Genellikle olaylara mantıksal açıdan baktığım söylenir ama ben mantığa duygusallığımı da harmanlıyorum. Benim için insan psikolojisi her şeyden önce gelir. Bu da kendi içinde çok farklı türlere ayrılmaktadır. Benim için burada önemli olan duygudur. Kişinin katil ya da polis hatta herhangi bir yan karakter olması önemli değil. Önemli olan onlara biçtiğim karakterin duygusallığıdır. Saf korku, saf vahşet, saf psikopatlığı severim; ama içinde duygusallık varsa… Bunlara ek olarak polisiye olmasına rağmen güldürmesine de özen gösteririm. Yani hep gerilim olmuyor; duygu olmadan olmuyor… Duygu, kitaplara nüans katıyor diyebilirim.

 • Türkiye’de en çok okunan polisiye yazarları arasında bulunuyorsunuz? En iyiler arasında bulunmak nasıl bir duygu?

Açıkçası çok okunmak ya da okunmamak hedefi ile bu yola çıkmamıştım. Bir hayalim vardı ve bunu gerçekleştirmek istedim. İnandığım bu hayalin bir karşılık bulması beni çok mutlu etti. En iyilerin arasında mıyım değil miyim ne kadar orayı hak ediyorum bilmiyorum; ama doğru yolda olduğumu gösterilen ilgi ve geri dönüşlerden görüyorum.

“Ülkemizde polisiye kitaplarına ilgi az.”

 • Yerli ve yabancı polisiyeler arasında bir kıyaslama yapmanız gerekirse neler söylerdiniz?

Ülkemizde polisiye kitaplarına gösterilen ilginin az olması, yabancı polisiyenin gerisinde kalmamıza neden oluyor. Bu ilgisizliğin sorumlusu polisiye yazarları olabilir. Örneğin, polisiye türlerini daha da genişletip daha ilgi çekici hale getirememiş olabiliriz. Yine de tüm sorumluluk sanırım yazarlarda değildir. Okuyucuların yabancı ve yerli polisiye yazarlarına bakış açısı aynı değil. Adil davranmadıkları konular da olabiliyor. Umarım bu durum zamanla değişir.

 • Kitaplarınızdaki karakterlerden hangisini kendinize benzetiyorsunuz?

Başkomiser Muzaffer. Bu karakterde benden bir şeyler var!

 • Kitap karakterlerinin isimlerini nasıl koyuyorsunuz?

Özellikle belirtmek isterim ki; bu konuda abim bana çok yardımcı olmuştur. “Muzaffer” ismi onun önerisidir. İsmini belirtemediğim çok yakın bir arkadaşım da kitaplarım için her konuda elini taşın altına koymuştur. Onlara katkıları için sonsuza kadar minnettarım.

“Başkomiser Muzaffer benim ana karakterlerimin başında geliyor.”

 • “Başkomiser Muzaffer” adlı kitabınızdan bahseder misiniz?

İlk kitabımı yazdıktan sonra “Başkomiser Muzaffer” kitabını yazmaya karar verdim. Böyle bir başkomiserin görevinin ilk yıllarında ve daha sonra başına gelecekleri yazma fikri beni çok heyecanlandırmıştı. Başına gelen bir olayda gücü değil adaleti seçtiği için görevinden uzaklaştırılan bir polis memuru, başkomiser olarak karşımıza çıkıyor. Başkomiserliğe giden yolda başına birçok olay geliyor. İnişler, çıkışlar, kaybedişler, sevişler, vazgeçişler… Hayatta olabilecek tüm karmaşaları yaşayan bir adamın hikayesi Başkomiser Muzaffer…

 • İlk ve ikinci kitabınız arasındaki farklar veya kesişim noktaları nelerdir?

Başkomiser Muzaffer benim ana karakterlerimin en başında yer alıyor. Yazacağım tüm kitaplarda ana karakter olacak. Başkomiser Muzaffer, iki kitabımda da kesişim noktası diyebiliriz. İlk kitabımda Muzaffer’i, yaşlanmış ama tecrübesi sebebiyle seri katillerin odağında yer alan bir adam portresi olarak kullandım. İkinci kitabımda, okuyucuyu, Başkomiser Muzaffer’in gençlik yıllarındaki maceralarına götürmek istedim. İlk kitabımda bununla ilgili bir kaç şey paylaşıp, ikinci kitabımda bu konuları işlemenin zevkini yaşadım. Bundan sonra çıkacak tüm kitaplarımda da Başkomiser Muzaffer odağımda olacak.

 • Yeni kitap projeleriniz var mı? Varsa nasıl bir konu öngörüyorsunuz?

Tabii ki var! Başkomiser Muzaffer’in başından geçen ilginç olayları yazmaya devam ediyorum. Katillerin bu adamla bir sorunu var ve bu adamın da hiç geri adım atmaya niyeti yok!

 • Sizden hep polisiye kitaplar mı göreceğiz?

Ağırlıklı olarak polisiye kitaplar yazacak olsam da yazarlık hayatımda bir masal kitabı ve bir de aşk romanı yazmayı çok istiyorum.

“Bilinmeyeni hayal edin.”

 • Kitaplarınızın bir filme uyarlanması mümkün mü, böyle bir teklif, beklenti ya da proje var mı?

“Bunlarla ilgili olarak aklımda güzel fikirler oluşmuyor” dersem yalan söylemiş olurum. Özellikle polisiye/gerilim türünde bir boşluk var. Bu boşluğu görüyorum. Bunu tamamlamak isterim. Şu an için değil ama ileriki zamanlarda neden olmasın!

 • Dünyada örnek aldığınız polisiye yazarlar var mı?

Birçok polisiye yazarını örnek alıyorum. Tek tek isim vermek, unuttuğum polisiye yazarlarına haksızlık olur. İsim olarak söylemek yerine, takip ettiğim ve beğendiğim çok iyi yazarlar var diyebilirim.

 • Kitaplarınız İngilizce olarak tüm dünyada satılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şöyle ki amacım sadece küçük sınırlar belirleyip o sınırlar üzerinde yürümek olmadı. O yüzden iyi bir yazar olduğumu tüm dünya üzerinde göstermek istiyorum.

 • İngilizce kitaplarınıza ilgi ne durumda?

İki kitabımda gerçekten güzel yorumlar alıyor. Özellikle “THE CHIEF INSPECTOR MUZAFFER” onların tabiri ile  bir “dedektif” kitabıdır.

 • Yazar olarak en büyük korkunuz?

Tekrara düşmek…

 • Polisiye yazmak isteyenlere neler önerirsiniz?

Bilinmeyeni hayal etmelerini… Sonrası kendiliğinden gelecektir.

 • Sizce tüm zamanların en iyi polisiye kitabı hangisidir?

Zor soru! Sanırım pas geçeceğim…

 • Hobileriniz nedir?

Masa tenisi ve basketbolu çok severim.

 • Başarınızda etkili olan faktörler nelerdir?

Ben çok mutlu bir insanım. Mutlu olduğum sürece hayal dünyamın sınırı yok. Sanırım mutlu olmak başarımdaki birinci faktör.

 • Deniz mi doğa yürüyüşü mü?

Doğa yürüyüşü.

 • En sevdiğiniz yemek nedir?

Kabak yemeği.

 • Kahve mi çay mı?

Çay.

 • Televizyon dünyası ile aranız nasıl?

Dizi izlemeyi çok severim. Dizi izlemek için günlerce uykusuz kalmayı bile göze alıyorum. Sezon finalini görmeden asla uyumam.

 • Bir televizyon dizisi karakteri olsaydınız hangisini seçerdiniz?

The Walking Dead hayranı olarak Rick Grimes rolünde oynamak isterdim.

 • Kitap okumak isteyen insanlara öneriniz nedir?

Tek tip kitaplara bağımlı kalmamalarını tavsiye ederim. Ben asla polisiye okumam, ben asla kişisel gelişim kitapları okumam gibi önyargılardan uzak durmak gerekiyor. İçimizdeki saklı cenneti keşfetmemiz için bağımsız olmayı her konuda ilke edinmek lazım.

 • Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu keyifli sorular ve röportaj için teşekkür ederim.

Özkan URAL

 

Kitaplar:

 • BAŞLANGIÇ – BİR SERİ KATİLİN PSİKOLOJİK DÜNYASI
 • BAŞKOMİSER MUZAFFER
 • BEGINNING
 • THE CHIEF INSPECTOR MUZAFFER

 

İnstagram: ozknurl

Web: ozknurl.com – ozknurl.com.tr

Benzer İçerikler
Özel Haber

Kaspi Tekstil: Koltuk Örtüleri, Sandalye Örtüleri ve Sandalye Kılıflarıyla Ev Dekorasyonunuzu Yeniden Tanımlayın

2 Mins read
Ev, kişisel ifadenizin ve rahatlamanın bir yeri olarak önemlidir. Ancak zaman içinde mobilyalarınız yıpranabilir, tarzınız değişebilir veya mevcut dekorasyonunuzu yenileme isteği doğabilir….
Özel Haber

Etik Hacker Nedir?

1 Mins read
Etik hacker, bilgisayar sistemlerini, ağları veya yazılımları yasa dışı olarak ele geçirme veya zarar verme amacı gütmeyen, bu becerilerini güvenlik açıklarını tespit…
Özel Haber

Vozol Likit: Otantik Tatlar, Orijinal Nikotin Değeri

1 Mins read
Merhaba sevgili Vape tutkunları! Vozol Likit ile gerçek aroma ve otantik nikotin değeri dünyasına hoş geldiniz. Vape deneyiminizi bir üst seviyeye taşımak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir